Sunday, June 4

५ वर्षसम्ममा पनि बनेन भूकम्पले भत्किएको घर, वृद्धावस्थामा छाप्रोमा बास

November 29, 2020 1441

देवघाट ३ नाल्बुङ निवासी माया गुरुङ ७३ वर्षकी भइन्। गाउँमै हुर्कि बढी वृद्धा’वस्थामा ढल्कन थाले’की उनी नेपाली हुन् भन्नेमा कुनै शंका छैन। तर राज्यको नजरमा भने उनी यत्तिका उमेरम्म पनि अना:गरिक नै थिइन्।

उनले अहिलेसम्म नाग’रिकता पाएकी थिइनन्। बिहे पनि नगरेकी र परिवारका कोही पनि सदस्य नभएकी उनी मामा-घरको खाली झुप्रोमा बस्दै आएकी थिइन्। तर २०७२ सालको भूक’म्पले उनको त्यो आश्रय पनि भत्कियो ।

प्राविधिक”हरुले उनको घर पूर्ण क्षतिग्रस्त भनेर लाभग्रा’हीको सूचीमा त पारिदिए तर नागरिकता नै नभएकाले उनी त्यो सुविधाबाट बञ्चित भइन्। मंसीर मसान्तसम्म सम्झौता नभएमा सू’चीमा परेकाले घर बनाउने पैसा नपाउने सरकारले भनेको छ। तर मायाको नागरि’कता नै थिएन।

आफन्तको घर भत्के’पछि टिनले ढाकेको झुप्रो:मा एक्लो जीवन बिताउँदै आएकी उनको अवस्थ’बारे स्था’नीय युवाले खबर दिए पछि प्रशासनले घरमै गएर नागरिकता प्रदान गरेको छ।

प्रमुख जिल्ला अधि’कारी सागर आचार्यले आफूले साता अघि वृद्धा’को अवस्था थाहा पाए पछि घरमै गएर नागरि’कता दिएको बताए। ‘नागरिकता नभएकैले भत्ता र घर बनाउने पैसा पनि पाउन नसकेको सुने पछि घरमै गएर नागरिकता दियौं,’ उनले भने।

अब उनले सामाजिक सुरक्षा भत्ता पाउने बाटो पनि खुलेको छ। स्थानीय युवा गंगासिं विकले वृद्धाको अवस्था’बारे जानकारी गराए पछि नागरिकता दि’लाउन पहल थालेको तनहुँ क्षेत्र नम्बर १ का सांसद कृष्णकुमार श्रेष्ठका सचिवालय संयोज’क अनिल पाण्डे’ले बताए। याे खबर अन्नपूर्ण पाेस्ट दैनिकमा छ।

प्रतिकृया दिनुहोस्