Sunday, June 4

भिखारी’हरु पनि आधु`निक बन्दै, दान लिनका लागि डिजि-टल भुक्तानी

April 15, 2021 686

एकातर्फ चीन विश्वमै तीव्र गतीमा गरिबी निवारण गर्ने देश ब`निरहेको छ भने अर्कोतर्फ चिनियाँ भिखा`रीहरु समेत दिन प्रतिदिन आधुनिक हुँदै गएका छन् ।तपाईँ`लाई अनौठो लाग्न सक्दछ कि चीनका भि`खारीहरुले हालैका दिनहरुमा भिख माग्नका लागि डिजि`टल भुक्तानीको प्रयोग गर्न थालेका छन् ।

चीनमा प्रविधिको तीव्र वि`कासका कारण मानिस`हरुमा नगदको साटो बैंक कार्डबाट भुक्तानी गर्ने प्रचलन बढेको छ । मानिसहरु नगद सित्ति`मित्ति बोक्दैनन् । त्यसले भिख मागेर गुजारा चलाउने`हरुलाई असर पार्‍यो ।

दान गर्नेहरुको गोजीमा नगद रकम नहुने भएका कारण भि`खारीहरुले दान पाउन छाडे । त्यहीँ समस्या`लाई समा`धान गर्नका लागि चिनियाँ भिखारी`हरुले भिख माग्नका लागि डिजि`टल वालेटको प्रयोग गर्न थालेका छन् । जसका कार`ण दान गर्न चाहेका लागि खुद्रा पैसा गोजीमा नभएको बहाना बन्न नपाओस् ।

फाइनान्सियल एक्सप्रेसको एक रिपोर्टअ`नुसार चीनमा भिखा`रीहरु क्यूआर कोड भएको एक कागज हातमा लिएर सहरका पर्यटकीय स्थलदेखि शपिङ मल जस्ता ठाउँहरुमा उभिएका हुन्छन् । त्यस्ता ठा`उँमा थुप्रै विदेशी पर्यटक तथा स्थानीय मा`निसहरु समेत आउँदछन्, जसले भिखारी|हरुलाई डिजिटल माध्यमबाट भिख दिने गरेका छन् ।

चीनका दुईवटा ठूला इवालेट कम्पनीहरुले भिखारी`हरुलाई यस काममा सहयोग गरेका छन् । अलि पे र विच्याट वालेटले भिखा`रीहरुसँग सहकार्य गरेको बताइएको छ ।भिखा`रीहरुले जसै क्यूआर कोडको माध्यमबाट दान लिन्छन् तब दाताको विवर`णसमेत कम्पनीहरु`ले प्राप्त गर्दछन् । ती कम्पनीहरुले त्यस्ता डा`टालाई विज्ञापन`लगायतका लागि प्रयोग गर्ने गर्दछन् ।

स्मरण रहोस् यो व`र्षको सुरुमै चिनि`याँ राष्ट्रपति सी चिन`फिङले चीनलाई गरिबी मुक्त घोषणा गरेका थिए । चीन गरिबी मुक्त घोषणा गरिएको विश्वकै पहिलो देश पनि हो । चीन सर`कारका अ`नुसार सन् १९७० को दशक`यता चीनमा ७७ करोड मानिसले गरि`बीबाट मुक्ति पाएका छन् -एजेन्सीको सहयोगमा ( अनलाइन खबर)

प्रतिकृया दिनुहोस्