Sunday, June 4

शरिरमा अक्सिजनको मात्रा ठिक राख्न र फोक्सो बलियो बनाउन यी चिज खानु`होस्

April 27, 2021 1453

पूरै देश कोरोना महा`मारीमा परेको छ । हरेक नागरिक कोरो`नावाट जोगीने अनेक उपाय अपनाइरहेका छन् । व्यक्तिले सबै नियम|हरू पालना गर्न थालेको छ, शारी`रिक दूरी बनाउने देखि मास्क लगा`एर कोरोनावाट बच्ने उपाय गरि`रहेका छन् ।

सबैलाई कोरोना`बाट टाढा रहन यति मात्र पर्याप्त छैन। यस्तो अवस्थामा, यो महत्त्वपूर्ण छ कि हामी आफैं र आफ्नो शरीर|लाई यति धेरै तयार गरौं कि कोरोना भए पनि, यो हल्का हुन सक्छ र हामी यसलाई सजीलै पार गर्न सक्छौं। यसको लागि, सबै|भन्दा पहिले, हामीले हाम्रो फोक्सो|को स्वास्थ्य`लाई बलियो राख्नु पर्छ।

यदि फोक्सोले राम्रो`सँग कार्य गर्दछ भने शरीरमा अक्सिज`नको स्तर पनि सजिलैसँग पुग्छ । यस्तो अवस्थामा फोक्सोको विशेष ख्या`ल राख्नु धेरै महत्त्व|पूर्ण हुन्छ।कोरो|नाले फोक्सोमा सिधा ह म ला गर्दछ, त्यसपछि सास फेर्ने समस्या हुन्छ । यस्तो अवस्थामा, हामीले पहिले नै फोक्सो`लाई बलियो बनाउनु महत्त्व`पूर्ण छ। त्यसो|भए फोक्सो|लाई बलियो राख्न|को लागि खानामा के चीज|हरू समावेश गर्न सक्दछौं जानौं।

१। तुलसी : तुलसी पातमा अधिक मात्रामा पोटे`शियम, फलाम, क्लोरोफिल म्याग्ने`शियम, क्यारोटीन र भिटामिन सी हुन्छ जसले फोक्सो`लाई स्वस्थ राख्न मद्दत गर्दछ। बिहान ४, ५ तुलसीका पातहरू चपाउनुहोस् । यस बाहेक, तपाईं आयुर्वे`दिक काँडा बनाएर पनि पिउन सक्नुहुन्छ ।

२ निवारो : धेरै चमत्का`री तत्वहरू मध्य निवा`रो एक हो । यसमा भिटामिन ए, भिटामिन(सी, भिटामिन(के, पोटासियम, म्याग्नेशियम, कपर र आइरन जस्ता आव`श्यक पोषक`हरू हुन्छन्। यसको सेवनले फोक्सो बलि`यो हुन्छ र मुटु पनि स्वस्थ रहन्छ।

लसुन : लसुन एन्टिबायोटिक, एन्टिफंगल, एन्टिभा|इरल गुणहरूको साथसाथ क्याल्सि`यम, फास्फोरस, फलाम, भिटामिन जस्ता तत्त्वहरूले समृद्ध हुन्छ जुन फोक्सो`लाई बलियो राख्न लाभदायक छ। बिहान, खाली पेटमा पानी`को साथ २ देखि ३ लसुनको पाटी खाने गर्दा पनि लाभ मिल्छ । यसलाई रातमा पानीमा भिजा`एर विहान खाली पेटमा खाँदा अझ बढी प्रभा`वकारी हुन्छ ।

बेसार : बेसारमा (ऑक्सीडन्ट र एन्टी(इन्फ्लेमेटरी गुणहरू हुन्छन् । जसले तपाईंलाई कुनै पनि प्रकारको सं क्र म णबाट बचाउँछ। यस्तो अवस्थामा सु त्नु अघि तातो दुधमा वेसार राखेर सेवन गर्नु`होस्। गुर्जो, दालचीनी, लसुन, अदुवा र तुलसी`लाई वेसार मिसाएर काँडा बनाउ`नुहोस्। यसले तपाईंको रोग प्रतिरोधात्मक क्षमताको साथ साथै फोक्सो पनि बलियो बनाउनेछ।

मह : महमा एन्टि(ब्याक्टेरियल गुण`हरू हुन्छन्। यसको सेवनले तपाईंको फोक्सो बलियो बनाउँछ। यस बाहेक, फोक्सोबाट वि षा क्त पदार्थ हटाउन बिहान तातो कागतीको पानीमा मह सेवन गरौं। यस बाहेक, तपाईं डेकोक्शनमा मह थपेर पिउन सक्नुहुन्छ।

प्रतिकृया दिनुहोस्