Saturday, February 4

आज खण्डग्रास सूर्यग्रहण, के गर्न हुन्छ ? के गर्नु हुँदैन ? थाहा पाउनुहोस्

June 10, 2021 1548

आज खण्डग्रास सूर्य ग्रहण लाग्दैछ । एस्ट्रो`लोजर राजले नेपाली समय अनुसार दिउँसो १ बजेर ५७ मिनेटदेखि साँझ ६ बजेर ५६ मिनेटसम्म लाग्ने यो सूर्यग्रहण लाग्ने जान`कारी दिए । उनका अनुसार आज सूर्य ग्रहण लाग्ने भएपनि नेपालको कुनै|पनि भागबाट यसको अव`लोकन गर्न नसकिने बताए ।

सुदूरपूर्वी एवं उत्तर अमेरि|का, मगोलिया, चीन, नर्वे, ग्रीनल्याण्ड, युके, युरोप र प्यासिफिक क्षेत्रबाट देखिने सूर्य ग्रहणको असर नेपालमा पनि नपर्ने बार्नै पर्ने अ`वस्था समेत नरहेको उनले जानकारी दिए ।

जेठ महिनाको अमावश्यमा हुन लागेको सूर्यग्रहण यो वर्षको पहिलो सूर्यग्रहण हो ।सूर्य, चन्द्रमा र पृथ्वी सीधा रेखामा आउँदा सौर्यग्रहण लाग्छ । खगोल शास्त्रका अनुसार सूर्य र पृथ्वीको बीचमा चन्द्रमा आइपुग्दो सूर्यका किरण छेकिन्छन् र पृथ्वीमा अँध्यारो हुन्छ, जसलाई सूर्यग्रहण भनिन्छ ।

सूर्यग्रहण खग्रास (पूरै छेकिने), खण्डग्रास (केही भाग मात्रै छेकिने) र बलय (सूर्य केवल हातमा लगाउने बाला जस्तो मात्रै देखिनु) तीन प्रकारले लाग्ने गरेको पाइन्छ । ज्योतिषका अनुसार यस पटक सूर्य ग्रहण वृष राशिमा हुनेछ।

सूर्य ग्रहणमा के गर्न हुन्छ के हुँदैन ?

सूर्यग्रहणका बेला गर्भवती महिला, बालबच्चा, रोगी र वृद्धवृद्धाले खुला आकाशमा सूर्यतर्फ हेर्न नहुने ज्योतिष शास्त्रीहरु बताउँछन् ।सूर्यग्रहण लाग्नुभन्दा केही समय अघि र सूर्य ग्रहण नकिन्जेलसम्म बालबालिका, वृद्धवृद्धा र बिरामीबाहेकले भोजनसँगै शयन, मैथुन, शृंगार र वध गर्न हुँदैन ।

ग्रहण लाग्नुभन्दा करिब १२ घण्टा अगाडिबाट बालबच्चा, वृद्ध, बिरामीबाहेक अरूलाई भोजन निषेध गरिएको शास्त्रीय मान्यता रहँदै आएको छ । त्यस समयमा बाल`बालिका, वृद्ध`वृद्धा र बिरामीबाहेकले भोजनसँगै शयन, मैथुन, शृंगार र वध गर्न हुँदैन ।

ग्रहण शूतकका कारण खण्डग्रास सूर्य`ग्रहण नसिकन्जेल अन्य धार्मिक गतिविधि र शुभ`कार्य नगर्दा राम्रो हुने मान्यता राखिन्छ । यद्यपि, ग्रहणको समयमा हवन, तर्पण, श्राद्ध, दान, देवपूजन, जप र मोक्षपछि स्नान गरेमा अक्षय पुण्य प्राप्त हुने शास्त्रीय मा|न्यता छ ।

ग्रहणका समयमा आटा, चामल, चिनी, दाल आदि दान गर्दा राम्रो हुने जनवि`श्वास छ । ग्रहणको नराम्रो प्रभाव`बाट बच्न दुर्गा चालिसा या श्रीमद्भागवत गीता पाठ गर्नु उत्तम हुने शास्त्रमा वर्णित छ ।

ग्रहणको समयमा ग्रहण स्पर्श भएसँगै नदी, तलाउ, पोखरी, तीर्थस्थान, खोला, समुद्र आदिमा स्नान गर्ने र जनावर, चराचुरुंगी, निमुखा तथा असहायलाई दान धर्म गर्नु राम्रो हुने मानि`एको छ ।

ग्रहणको समयमा घरमा विकिरण तथा नकारात्म`क ऊर्जा प्रवेश हुने भएकाले ग्रहण`कालमा पकाएर खानेकुरा राख्न नहुने तथा दूध, दही, घिउ, पानी, अचार आदिमा तुलसीपत्र वा कुश राख्ने चलन छ । यसो गर्नाले त्यस्ता खाने`कुरालाई खराब नगर्ने शास्त्रीय मान्यता छ । योबाहेक अन्य चिजमा गाई`को गोबर राख्ने गरिन्छ ।सूर्य ग्रहण`लाई नांगो आँखाले अवलोकन गर्नु हानिकारक मानिन्छ । – खबर हब

प्रतिकृया दिनुहोस्