Tuesday, March 21

घरभाडा फ्रि: होइन, राम्रोसंग बुझौं, अर्थमन्त्रीले भनेको यस्तो हो (हेर्नुहोस् भिडियो)

May 1, 2020 12616

लकडाउनका समयमा घरभाडामा बस्ने सबैको भाडा घरध’नीले नलिने भनेर सरकारले निर्णय गरेको भन्ने विषयमा अर्थमन्त्री युवराज खतिवडाले फेरी स्पष्ट पारेका छन् । खतिव’डाले श्रमिक वर्गका लागि मात्र यस्तो आग्रह गरिएको बताएका छन् । शहरी क्षेत्रमा रहे’का असंगठित श्रमिकहरुका हकमा मात्र सरका’रले यस्तो निर्णय गरेको बताएका छन् ।

पैसा हुने, तिर्न सक्ने र आम्दानीको नि’यमित श्रोत भएकाहरुका लागि भने यस्तो नियम लागू नभए’को पनि अर्थमन्त्रीले बताए’का छन् ।असंगठित श्रमिक क्षेत्रमा काम गर्नेहरुलाई लकडाउ अवधिभर घरवाट ननिकाल्न र भाडा नमाग्न भनिएको उनको भनाई छ ।

उनले कम्तिमा एक महिना’का लागि घर भाडा छुट दिन आग्रह गरिएको बताएका छन् । उनले पछि श्रम क्षेत्र खुलिसकेप’छि र आम्दानी गर्न सक्ने बातावरण भएपछि त्यसलाई पुर्ती गर्ने गरी सहयोग गर्न आग्रह गरिएको बताएका छन् ।

काठमाडौं महान’गरपालिका मेयर विद्या’सुन्दर शाक्य संघ सरकारले गरेको अनुरोधलाई घरबेटीहरुले स्वीकार्ने विश्वास व्यक्त गर्छन् । सामान्य मान’वीय धर्ममा आधारित भएर समस्यामा परेका वर्गलाई शहरी क्षत्रेका घरबेटीले कोठाभाडामा सहुलियत दिनुपर्ने उनको भनाइ छ ।

सरकारले अनु’रोध मात्रै गर्ने निर्णय गरेको भन्दै उनले यो कार्यान्वयन भए नभएको हेर्न सकिने अवस्था भने नभए’को बताए । सरका’रले मिनाहा दिएको भाडामा लाग्ने घरबहाल कर नलिने निर्णय पनि गरेको उल्लेख गर्दै शाक्यले त्यसमा आफूहरुको पनि समर्थन रहेको बताए ।

घरबहाल करको अधिकार संवै’धानिक व्यवस्था अनुसार स्थानीय तहलाई छ । संविधानले घरबहाल करलाई स्थानीय तहको अधिकारसूची’भित्र सूचीकृत गरेको छ । अन्तर सरकारी वित्त व्यवस्थापन सम्बन्ध’मा व्यवस्था गर्न बनेको ऐन–२०७४ले पनि घरबहाल करको संकलनको अधिकार स्थानीय तहलाई दिएको छ ।

यसैवीच, कतिपय डेरावाल’हरु संक’टको वीचमा पनि अत्यावश्यक काममा निस्केर घरमा फर्कँदा घरबेटीले विरोध गर्ने गरेको र लकडाउनका बेला घरमा नबस्न दबाव दिने गरेका सूचना’हरु आउन थालेका छन् । भाडामा लिएको कार्यालयभित्रै बसेर काम गर्न पनि घरबेटी’बाट अवरोध हुने गरेको कतिपयको गुनासो छ । भिडियो हेर्नुहोस….

प्रतिकृया दिनुहोस्