Wednesday, November 29

आफ्नै आमा पाल्नलाई दाजु-भाइको मुद्धा, फैसला सुनाउन न्यायाधीशनै धुरु’धुरु रोए…

November 14, 2021 12382

अदालतमा एउटा मुद्दा आयो , जुन मु’द्दाले सबैको दिमाग हल्लाइ दियो। अदा’लतमा सम्पत्ति बिबाद र अन्य घरायसी बिबादित केसहरु आइ नै रहन्छन् । तर यो मुद्दा धेरै नै फरक किसिमको थियो ।

एक ७० बर्षको बृद्ध ब्यक्ती ले आफ्नो ८० बर्षिय दाइलाई अदाल’तमा मुद्दा दिएका थिए ।मु’द्दामा यस्तो लेखिएको थियो कि , मेरो ८० बर्षको ठूलो दाजु , अब बृद्ध हुनुभयो । त्यसैले उ आफ्नो ख्याल पनि ठिक सँग ले राख्न सकेको छैन ।

तर मैले प्रतिबन्ध लगाउदा पनि दाइ हाम्रो ११० बर्षकी आमाको स्याहार सुसार गरिरहेका छन् । म अहिले ठिक छु त्यसैले अब मलाई आमाको सेवा गर्नको लागि मौका दिनुपर्छ । र आमालाई स्याहार सुसार गर्नको लागि मलाई जिम्मा लगाइयोस ।

यो मुद्दा ले न्यायाधीश महोदय लाई समय लिएर सोच्न बाध्य बनायो र कानुनी रुपमा यो मुद्दा निकै चर्चाको बिषय पनि भयो। न्यायाधीश महोदय ले दुइभाइलाई सम्झाउनको लागि कोशिश गरे कि तपाइँहरु १५र१५ दिन राख्नुहोस् आमालाई ।

तर दुबै भाइ’लाई यो भनाइले केही असर पारेन।जेठो दाइको भनाई थियो कि म आफ्नो स्वर्गलाई आफुबाट टाढा किन राखु ।आमाले यो भनुन कि , आमा मुसँग बस्दा कुनै समस्या छ । वा मैले आमाको स्याहार सुसार राम्रो’सँग गरेको छैन भने अबस्य कान्छाभाई लाई आमा’को जिम्मा लगाउँनुहोस् ।

कान्छा भाइ भन्दै थिए कि बिगत ४० बर्षदेखि आमाको सेवा एक्लै गर्दै आइरहनु भको छ । आखिर म आफ्नो कर्तव्य कहिले पूरा गरुँ । निराश हुँदै न्यायाधीश ले सबै प्रया’स गरे तर कुनै हल भएन । अन्ततः न्याया’धीश ले आमाको राय बुझ्नको लागि आमा’लाई उपस्थित हुनको लागि भने ।

र न्यायाधीश ले सोधे कि तपाई दुई भाइ मध्य कुन भाइ सँग बस्न चाहनुहुन्छरुआमा ३० किलो जति वजनकी, धेरै नै कमजोर थिइन् । र धेरै नै मुस्किल ले कान्छो छोरा’ले दाजु’को घरबाट बोकेर अदालत सम्म ल्याइ पुर्‍याएका थिए।

आमाले दुस्ख मान्दै भनिनस् मेरो लागि दुबै छोरा बराबर छन म कुनै एउटा`को पक्षमा फैस’ला सुनाएर अर्को छोराको मन दुखा’उन चाहन्न । तपाईं न्यायाधीश हुनुहुन्छ , निर्णय गर्ने तपाईं`को काम हो । जे तपाईं निर्णय गर्नुहुन्छ त्यही नै मान्य हुने छ ।

आखिर न्याया’धीश महो`दय ले गरुँगो मन बनाएर निर्णय सुनाए कि यो न्यायलय कान्छो भाइको भावना’मा सहमत छ कि जेठो दाजु साचै नै बूढो र कमजोर हुनुहुन्छ । यस्तो अबस्थामा आ`माको स्याहा’र सुसार गर्ने जिम्मा कान्छोभाइ लाई दिने निर्णय गरियो ।

अदाल’तको फैस`ला सुनेपछि जेठो दाजु जोडजोडले रु’न लागे कि यस बृद्धअबश्था`मा मेरो स्वर्ग’लाई मबाट खोसियो। अदा’लतमा भएका न्यायाधीश(सहित सबैजना रुन लागे ।भन्नुको तात्प’र्य यो हो कि यदि दिदी भाइ दाजु बहिनिमा झग’डा होस् त यस स्तर को होस् । ूआमा मेरो होू ।

आमा मैले पाल्न पाउ’नुपर्छ भन्दै झगडा होस र बृद्वाश्रममा पुर्‍याइएका छोराछोरिलाई थाहा लागोस कि बा-आमाको महत्त्व। बाआमालाई बृद्वाश्रमा राख्नु भनेको पाप हो ।

हामिले यो मुद्दा’बाट यो शिक्षा पायौं कि, बुबाआमाको मन कहिले दुखा’उनु हुँदैन ।। सन्तोष कार्कीको फेसबुक वालबाट साभार गरिएको हो

प्रतिकृया दिनुहोस्