Monday, March 27

गर्ल-फ्रेन्डका कारण साउदीमा फ:से रोनाल्डो, साउदी सरकारले गर्न सक्ला कार:बाही?

January 10, 2023 1120

फुटबल स्टार तथा पोर्चुगल’का कप्तान क्रिस्टियानो रोना’ल्डोले हालै साउदी अरे’बियाको फुटबल क्लब अल–नासर एफसी’सँग अनु’बन्ध गरेका छन् । रिपोर्टका अनुसा’र रोनाल्डोले यो सम्झौता ७५ मिलियन डलरमा गरेका हुन् ।

देशमा फुटबलको बढ्दो लो’कप्रियता र भिजन २०३० लाई हेरेर साउदी फुटबल क्लब अल–नासर एफसीले यति ठूलो रकम खर्च गरेर रोनाल्डो’लाई अनुबन्ध गरेको हो ।

तर अल-नासर एफसीको लागि यो जुवा स’मस्या पनि बन्न सक्छ । किनभने रोनाल्डो र उनको पार्टनर जर्जिना रोड्रिग्वेज सँगै बस्छन् तर विवाहित छैनन्। साउदी कानून अनुसार विवाह नगरी आफ्नो पार्टनरसँग एउटै घरमा बस्नु गैरकानु’नी हो ।

क्रिस्टिया’नो रोनाल्डो र जर्जिना रोड्रिग्वेज लामो समयदेखि सँगै बस्दै आएका छन् । रिपोर्टहरू विश्वास गर्ने हो भने, रोनाल्डो र रोड्रिग्वेज साउदी अरेबिया’मा कानून तोड्न र सँगै बस्न तयार छन्। तर, कानुन उल्लङ्घन गरेकोमा साउदी अधिकारी’हरूले उनलाई सजाय दिने सम्भा’वना छैन।

३७ वर्षीय रोनाल्डो अल-नासरमा अनु’बन्ध हुनुअघि युरोपेली फुटबल क्लब म्यान’चेस्टर युनाइटेडबाट खेल्थे। तर फिफा विश्वकप’अघि चर्को बहसपछि रोनाल्डोले म्यानचेस्टर युनाइटेड’सँगको सम्झौता तोडेका थिए ।

स्पेनिस समाचार एजेन्सी ईएफईका अनुसार फुटब’ल स्टार रोनाल्डोलाई विश्वकै महँगा खेलाडीको सूचीमा परेको कारण सजाय हुने सम्भावना कम छ । दुई फरक साउदी वकिललाई उद्धृत गर्दै कानुन व्यव’सायीहरूले रोनाल्डोको मुद्दामा सम्बन्धित अधिकारीहरू संलग्न नहुने आशा व्यक्त गरेका छन्।

सा’उदीका एक वकिलले भनेका छन्, ‘विवाहविना सँगै बस्नु कानुन’अनुसार अ’पराध हो । तर अधिकारी’हरूले अहिले यस्ता घ’टनामा नरम रुख अप’नाएका छन् र कसैलाई दण्ड दिनदेखि टाढै छन् । तर यदि त्यहाँ कुनै अपराध छ भने, त्यस्ता कानूनहरू अवश्य प्रयोग गरिन्छ।’

यसै क्रममा अर्का एक वकिलले साउदीको का’नुनले वि’वाह बिना सँगै बस्न निषेध गरेको बताए । तर साउदी अरेबियाका अधि’कारीहरूले विदेशीको मामिलामा हस्त’क्षेप गर्दैनन्।

देशमा लिभ इन गैरकानुनी भए पनि पछिल्लो समय सरकारले यस विषयमा नरम आलो’चना गरेको नागरिक कानु’नका विज्ञले बताए । उनका अनुसार वि’देशी नागरिकको मामलामा अधि’कारीहरूले हस्तक्षेप गर्दैनन्।

केही वर्ष’अघिसम्म साउदी अरेबि’या जस्तो इस्ला’मिक देशमा यसरी बस्न सोच्नु पनि अपराध थियो । साउदी अरबमा इस्लामिक कानून कडा’ईका साथ ‘लागू गरिएको छ। तर २०१७ मा मोहम्मद बिन सलमान युवराज बनेदेखि साउदी अ’रेबियाले ना’गरिक अधि’कार, विशेष गरी महिला अधि’कारका सन्दर्भमा धेरै प्रगति गरेको छ।

नाम न छाप्ने सर्तमा समाचार एजेन्सी इएफईसँग कुरा गर्दै दुई जना वकिलले साउदी राजा सलमानले खेलकुद र पर्यटन क्षेत्रको प्रवद्र्धनका लागि विदेशी नागरिकलाई यस्तो छुट दिन सक्ने बताए । तर, साउदीका नागरिकलाई सोही स्वतन्त्रता दिइएको छैन।

साउदी अरेबियाका जोडीले हो’टेलमा कोठा पाउन अघि वि’वाह गरेको प्रमाणित गर्नु’पर्ने हुन्छ । साउदी कमिसन फर टुरिजम एण्ड हेरिटे’जको विज्ञप्ति अनुसार साउदी नागरिक’लाई होटलमा चेक इन गर्नुअघि पारिवा’रिक परिचयपत्र वा सम्बन्धको प्रमाण देखाउन भनि’एको छ।

विवाह नभए पनि रोनाल्डो र जर्जिना रोड्रिग्जसँग साउदी अरब’मा सँगै बस्ने केही विकल्प छन् । साउदीका वकिल’हरूका अनुसार जर्जिना अल-नासर फुट’बल क्लबको तर्फबाट गैर-पर्यटक भिसामा आउन सक्छिन्। अर्को विकल्पको रूपमा, उनले एक वर्षको लागि पर्यटक भिसा लिन सक्छिन्। प’र्यटक भिसाको सहा’यतामा जर्जिना’लाई ९० दिनसम्म देशमा बस्न दिइनेछ।

रोनाल्डोले २०१६ मा रियल म्याड्रिड’बाट खेल्दा जर्जिना रोड्रिग्वेज’लाई भेटेका थिए। रोनाल्डो र रोड्रिग्वेजले अहिलेसम्म विवा’ह गरेका छैनन् । रोड्रि’गेजका बेला र अलाना गरी दुई सन्तान छन्। रोनाल्डो सन् २०१० मा पहिलो पटक क्रिस्टियानो जु’नियरका पिता बनेका थिए ।

यद्य’पि उनले आफ्नो पहिलो सन्तानको आमाको नाम भने खु’लाएका छैनन् । यसै क्रममा, २०१७ मा, रोनाल्डो सरगोसी मार्फत छोरी इभा र छोरा माटेओका पिता बने। -डिसीनेपाल डटकम बाट साभार

प्रतिकृया दिनुहोस्