Friday, September 22

बट्टाईको अण्डा खाँदा हुने फाईदाहरु यस्ता छन् : हेर्नु`होस्….

May 24, 2020 13129

अण्डालाई पौष्टिक खाद्य पदार्थ मानिन्छ । धेरैजसो पन्छीको अण्डा खाइने भए पनि संसारभर धेरैले खाने अण्डाचाहिँ कुखुराकै हो । यसबाहेक हाँस, बट्टाई, अष्ट्रिच आदिका अण्डा पनि धेरैले रुचि पूर्वक खाने गरेका छन् । वन्य पन्छीहरू ढुकुर, कालिज तथा तित्राका अण्डा पनि निकै रुचाइन्छ ।

ती सबैका अण्डामा केही फरक विशेषता हुने भए पनि सामान्यत सबैमा एकै प्रकारको गुण पाउन सकिन्छ ।अण्डा खाँदा हुने फाइदा र बेफाइदाको बारेमा पनि हामीलाई धेरैले बताउने गर्छन् । तर के तपाईलाई थाहा छ स्वस्थ शरीरका लागि दिनमा कतिवटा अण्डा खानु उचित हुन्छ ? अनि यसलाई कसरी पकाउनु पर्छ ?

स्वास्थ्य वि’शेषज्ञहरू शरीरलाई स्वस्थ राख्न दैनिक अण्डा सेवन गर्न सल्लाह दिने गर्छन् । साथै आवश्यकता भन्दा बढी मात्रामा अण्डाको सेवन गर्नाले स्वास्थ्यमा हुनसक्ने हा’निको बारेमा पनि बताउँछन् ।पोषणतत्वले भरिपूर्ण भएकै कारण चिकित्सकहरू दिनमा एउटा अण्डा खाने सल्लाह दिने गर्छन् ।

अण्डामा भिटामिन ए, डी, बी तथा बी १२, लूटीन तथा जी’एजेनथीन लगायतका तत्व पाइन्छ । यी तत्व आँखाका लागि निकै फा’इदाजनक मानिन्छ ।अण्डा किन्दा कहिल्यै पनि फु’टेको अण्डा किन्नु हुँदैन । यसमा माटो वा व्या’क्टेरिया छि’र्ने ख’तरा हुन्छ ।

त्यसैले, अण्डालाई फ्रिजमा छोपेर राख्न विज्ञहरू सल्लाह दिने गर्छन् । अण्डाको सेतो भागलाई बट्टामा बन्द गरेर तीन हप्तासम्म फ्रिजमा राख्न सकिन्छ । अण्डाको भित्री पहेँलो भागलाई भने तीन दिनसम्म मात्र सु’रक्षित राख्न सकिन्छ ।अण्डा ताजा छ कि छैन भन्ने कुरा विभिन्न तरिकाले पत्ता लगायत सकिन्छ ।

एउटा भाँडोमा चिसो पानी लिएर त्यसमा अण्डालाई हाल्दा पनि यो कुरा पत्ता लाग्छ । अण्डालाई चिसो पानीमा हाल्दा अण्डा डु’बेमा त्यो ताजा हो भने न’डुबेमा बासी हो । यसमा पनि अहिले बजारमा पाइने बट्टाईको अण्डामा अन्य पंक्षीको अण्डामा भन्दा धेरै पौष्टिक आहार पाइने गरेको छ ।

दम,नि’मोनिया, रुघाखोकी र ग्याष्ट्रिक क’न्ट्रोल गर्न बट्टाईको अण्डाले सहयोग गर्ने प’क्षीं विज्ञहरु बताउँछन् । त्यस्तै, सुगर रो’गीलाई र उच्च र’क्तचापलाई पनि यसले घ’टाउने काम गर्छ ।

शरिरमा भएको अनावश्यक ट’क्सिन निकाल्ने, किड्नी, लिभर र ग’लव्लाडरलाई स्वस्थ्य राख्न, हड्डी म’जबुद बनाउन, छालालाई स्वस्थ्य ए’लर्जीबाट जो’गाउन, र’गत शु’द्धिकरण तथा हमोग्लोविनको मात्रा बढाउन, शरिरिक वृद्धि तथा स्म’रण श’क्ति बढाउन, रो’गप्रतिधात्मक क्ष’मता वृद्धि गर्न र शरिरमा रहेका चो’टपटक चाँडो नि’को पार्न मद्दत गर्न बट्टाईको अण्डा खानाले सहयोग गर्ने गर्छ । स्वस्थ खबर

प्रतिकृया दिनुहोस्