Friday, December 1

मनिषालाई ‘छोरी’ भन्दै पाठ पढाउने स्वराजका पतिलाई गगन थापाले दिए यस्तो कडा जवाफ

May 24, 2020 1387

हालै मनिषा कोइरालाले परराष्ट्र मन्त्री प्रदिप ज्ञवाली’ले गरेको नयाँ नक्सा सम्बन्धी ट्वीटमा समर्थन जनाउँदै रिट्वीट गरेपछि भारतमा त्यसले हलचल मच्चाएको छ । मनिषा कोइराला’को परिवार’लाई निकै नजिकवाट चिन्ने दावी गर्दै पूर्व विदेशमन्त्री सुषमा स्वराजका पति कौशल स्वराजले उनलाई तिमीले गल्ती गर्र्यौ भन्दै सामाजिक सञ्जालमा लेखेका थिए ।

मनिषाले सिमानामा देखिए’को सम’स्या समाधानका लागि नेपाल, भारत र चीनले समेत छलफ’ल गर्नुपर्ने राय राखेपछि त्यो भनाईवाट भारतमा हलचल मच्चिएको हो । शुष्माका पति कौशलले पनि मनिषालाई त्यसो गर्नु गल्ती भन्दै लामो स्टाटस लेखेका थिए ।

मनिषाको सोही भनाई प्रति स’मर्थन जनाउँदै र सरकारले गरेको कामको पनि प्रशंसा गर्दै नेपाली कांग्रेस’का नेता गगन थापाले कौशललाई जवाफ फर्काएका छन् ।

थापाले अभिनेत्री कोइरालाले भार’तले नेपालको लिम्पियाधुरा र लिपुलेक लगायत भूभाग अतिक्रम’ण गरेको विषयमा चीनसँग पनि वार्ता गर्नुपर्छ भनेर किन भनेकी हुन् भन्ने कुराको खुल’स्त जवाफ थापाले दिएका छन् । उनले

नेपाली भूभाग लिपुलेकबारे भारत र चीनले सन् २०१४ मा नेपाललाई थाहै नदिई भारत र चीन’को व्यापारिक नाका’को रुपमा प्रयोग गर्ने भनी आफूहरु दुई पक्षबीच सम्झौता गरेका कारण चीन समेत यो मामिलामा जोडिने भएकाले मनि’षाको त्यो अभिब्य’क्ति गल’त नभएको प्रष्ट पारेका छन् । उनले सामाजिक सञ्जाल मा’र्फत लामो स्टाटस लेख्दै त्यसलाई यसरी ब्याख्या गरेका छन् ।

सीमाको विषयमा नेपालको अहिलेको राजनीतिक घट्ना’क्रमबारे कौशललाई खिया लागेको विचार बोकेका भन्दै टिप्पणी गरेका छन् । उनले सुगौली सन्धीअनुसार लिपुलेक, लिम्पि’याधुरा र का’लापानी क्षेत्र नेपालको भूभागको भनेर कांग्रेसले यस अघि नै भनिसकेको र त्यो हालै काँग्रे’सका सभापति शेरवहादुर देउवाले जारी गरेको विज्ञप्तीले स्पष्ट पार्ने बताएका छन् ।

नेपाली कांग्रेस प्रति’पक्षी दल भएपनि नयाँ नक्सा जारी गर्ने विषयमा सरकारलाई आफुहरुको समर्थन रहेको अवगत गराए’का छन् ।

त्यसैगरी कांग्रेसकै पूर्वसभापति सुशिल कोइरा’ला प्रधानमन्त्री भएका बेला लिपुलेकमा भारत र चीनले नेपाललाई पत्तै नदिई गरेको सहमतिप्रति आपत्ति जनाउँदै दुवै देशलाई सो सर’कारका तर्फबाट प्रोटेस्ट नोट पठाएको इतिहास सम्झन स्वराजलाई आग्रह गरेका छन् । नेपालले पठाएको नोटको वेवास्ता गर्दै भारतले बाटो उद्घाटन समेत गरि’सकेको उनको भनाई छ ।

यसरी नेपाली भूमिमा हुने अति’क्रमण नेपाली कांग्रे’सलाई स्वीकार्य नहुने र त्यसविरुद्ध सरकारलाई निशर्तः समर्थन रहेको छ उनले भनेका छन् । त्यसैले मनिषाको यो भनाईमा कुनै ‘गल्ती छैन उनले स्वराजलाई स्पष्ट शब्दमा नेका छन् ।

उनले नेपालमा हुने हरेक घ’टनाक्रमलाई ची’नबाट निर्देशित हुन्छ भन्ने भ्रमबाट मुक्त हुन आग्रह गरेका छन् । – नेपाल भाइरल न्युज

प्रतिकृया दिनुहोस्