Friday, June 9

कक्षा ९ मा पढ्ने वि’द्यार्थीले बनाए पेट्रो’लबिनै चल्ने ‘मोटर बाइक’ ! हेर्नुहो’स्

March 2, 2020 4639

चि’ल्ड्रेन ला’ईफ इङलिस बोर्डिङ स्कुल बागलुङमा अध्यनरत एक विद्यार्थी’ले ब्या’ट्रिबाट चल्ने मोटर साईकल (ई’लेक्ट्रिक बाईक’ बनाउनु’भएको छ ।बागलुङ नगरपा:लिका २ अदाल’तरोड घर भएका गणेश श्रेष्ठले ४८ भो’ल्टको मोटर, ४ वटा लि’ड एसि’ड ब्याट्रि, एउटा १२ भोल्टको बेट्रि, २० ए’म्पयरको एउटा ब्याट्रि,१ ए’क्सिलेटर र बाईकको पुरानो फ्रे’मबाट, ब्याट्रिबाट चल्ने बाईक निमार्ण गर्नुभएको हो ।

कक्षा ९ मा अध्ययनरत श्रेष्ठले युटुभको स’हायता लिएर उक्त बाईक नि’र्माण गरेको बताउनुभयो । गत साउनदेखि सुरु भएको बाईक निर्माण का’र्य मंसिरमा सम्पन्न भई विद्यालयमा प्र’दर्शनी गरिएको थियो । यसअघि श्रेष्ठले क्ल्या’फ स्वि’च वल्भ, स्फि’कर इन्भटर जस्ता ई’लेक्ट्रिक सामान बना’एका थिए ।बाईक नि’र्माणमा व्यक्तिगत ६० हजार लगानी भएको थियो भने विद्यालयले ब्या’ट्री सहयोग भएको थियो ।

फु’र्सदको समयमा नयाँ नयाँ खोज र अनुसन्धा’न ध्यान दिने श्रेष्ठले भविष्यमा ई’लेक्ट्रिक ई’न्जिनियर बन्ने ल’क्ष्य लिएको बताउनुभयो ।’धेरै पटक वि’फल भएँ, तर मनमा सक्छु भन्ने एक कि’सिमको अ’ठोट र वि’श्वास थियो,’ गणेशले भने, ‘अन्ततः प्रयास, सोच र यो’जनामा सफल भएँ ।’

श्रेष्ठले निर्माण गरेको इ’लेक्ट्रिक बाइकको विद्यालय प’रिसरमा सयौं अभिभा’वक र विद्या’र्थीका बीच गु’डाएरै प’रीक्षण र प्र’र्दशनी समेत गरिएको थियो ।विद्यालयका प्रि’न्सिपल नवराज श्रेष्ठले विद्यालयका तर्फबाट केही प्रा’विधिक सामग्रीस’हित निर्माण का’र्यमा सहयोग गरेका थिए। ।

प्रतिकृया दिनुहोस्