Saturday, September 23

भाग्य न्यौपानेको विरोध गर्नेलाई रबि लामिछानेले दिए यस्तो कडा जवाफ (भिडियो सहित)

August 7, 2020 8424

केही दिन यता केयर बाल गृह की सञ्चालिका पुष्पा अधिकारीले एक बच्चाको नाटकीय उद्दार गरे पछि उनको विरोध भयो , त्यस्तै भाग्य न्यौपाने ले गरेको अन्तर्वतलाई कतिपयले आलोचना गरे , भने कतिपयले उनको समर्थन गरे ।

भाग्यको बिरोध गर्ने लाई रबि लामिछानेले जाजरकोटबाट कडा जवाफ दिएका छन् । हेर्नुहोस् जस्ताको तस्तै:

समाजसेवा फेरी एक पटक विवा’दमा परेको छ । एक अनाथालय सञ्चलिकाली नाटकीय ढंगले नवजात शिशु भेटाएको रा नक्कली उद्धार गरेको बारे पट लागे पछि सबैजना उनीमाथि रा उनको भिडियो बनाउने माथि खनिएका छन् ।

राष्ट्रिय मिडियाको आफ्नै दम्भ छ ,फुर्ती छ , युट्युव जस्ता माध्यमबाट चिनिएका पत्रकारहरुलाई मुलधारका पत्रकार हरू धारे हात लगाउँछन् , पत्रकार नै मान्दैनन् ,सञ्चारकर्मी नै मान्दैनन् । कोही कोही त यो मान्छे नै मान्दैनन् । हो युटुबमा अतिरञ्ज ना छ । पैसा कमाउने प्रतिश्पर्धा छ । घटना भन्दा टाइटल बिक्ने भन्दा टिक्ने खेलो छ ।

राम्रा र नराम्रा पक्ष कुन विधामा छैनन् ? मूलधारे मिडियाले कतिपय घटना र मान्छेलाई पटक्कै गन्दैनन् तर जनतालाई सूचना त चाहिन्छ । मनोरञ्जन पनि चाहिन्छ । मुलधारका मिडियाले सूचना नदिए पछि आम मानिसहरू बाध्य भएर युट्युव लगाएतका मध्यहरुको भर पर्न विवस छन् ।

म अहिले जाजरकोटमा छु , जाजरकोटका दरबार पछाडि छ । यही सोटीमा नवराज लगाएत का हरुको ह’त्या हुँदा आम मानिसलाई पल पल सूचना चाहिएको थियो । मुलधारका मीडिया कुर्ने धेर्य कसैलाई थिएन, त्यसैले सयौको संख्यामा आएका युट्युव चानेल हरू कै सूचनामा आम मानिस निर्भर भए ।

समाचार सम्प्रेषण मा परिपक्क नभएका नयाँ सञ्चारकर्मीले स्वभावैले घटनालाई अतिरञ्जित बनाए त्यही कुरा मूल धारे मिडियाले पल पल मा अपडेट दिएको भए हुन्थ्यो तर त्यस्तो हुन सकेन र आफूलाई उपस्थित गराउन नसकेका मूलधारे मिडियाहरुले युट्युव च्यानलका सन्चारकर्मीलाई सरपी मात्र रहे । मुलधारका मिडियाहरु अधिकांस राजनीतिक घटनालाई सम्प्रेषण गर्न बढी समय खर्च गर्छन् ।

जुन आम मानिसलाई फिटिक्कै मन पर्दैन । त्यसका विकल्पका रुपमा युट्युव च्यानल उदाए । त्यसमा आलोचना गर्नु पर्ने नै के छ र ? मन परेको च्यानल कतिले हेर्छन कतिले हेर्दैनन् ।कतिले मन पराउँछन् कतिले मन पराउँदैनन् , कसले कस्तो कस्तो प्रतिक्रिया दिन्छन् , यी सबै हेर्न पाउने प्ल्याटफोम नराम्रो त हुँदै होइन ।

तर किन हो किन मुलधारका सञ्चार कर्मीलाई युटुब र लाई फुटेको आँखाले पनि देख्न सक्दैनन् । चाहँदैनन् । मलाई लाग्छ यो इर्ष्या हो दम्भ हो । कुण्ठा पनि हो । भर्खर प्रयोगमा आएका यस्ता माध्यम हरुलाई मुलधारका सञ्चार कर्मीलाई स्वीकार्नु पर्छ । आज अपरिपक्क छन् भोलि परिपक्क हुन्छन् भोलिका लागि सूचना र मनोरञ्जनको लागि भरपर्दो माध्यम बन्दछन् जिम्बेवार बन्दछन् ।

भाग्य न्यौपानेलाई झण्डै २ मिलियन ले हेर्दा रहेछन् । कुनै मुलाधरेलाई मन नपरेर हुन्छ र ? जनताले मन पराएको मान्छेलाई चिन्दा पनि चिन्दीन हेर्दा पनि हेर्दिन भनेर ढोंग गरेर हुँदैन । एउटा दुइटा गल्ती सबैका हुन्छन । त्यत्रो मान्छेलाई सहयोग गरेर त्यत्रो मान्छेको प्रिय भएको मान्छेका विषयमा मूल धारले कहिल्यै नलेख्ने ।

कहिल्यै नबोल्ने । अनि जब उसको एउटा गल्ती हुन्छन् अनि १२ हात जति लामो आर्टिकल लेख्ने त ! भाग्य न्यौपाने पपुलर रहेछ भन्ने कुरा उसले एउटा गल्ती गर्दा मात्र थाहा भयो ?

उसले त्यत्रो फलोअर्स कसरी कमायो भन्ने बारे पनि सोच्नु पर्ला नि ! शिशिर भण्डारी किश्ण कडेल त्यसै लोक प्रिय भएका होइनन् यिनीहरूले धेरैको जीवन बदलिदिएको पनि छन् ।

संसारका धेरै विद्यालय अस्पताल हरू सहयोग बाटै बनेका चलेका छन्। एउटा पुष्प अधिकारीले गल्ती गरेनन् भनेर समाजसेवा नै गलत भन्ने तर्क सही होइन । अनुराधा कोइराला पुष्पा बस्नेत जस्ता महान नारीहरु पनि अरूको सहयोगमा सत्कर्म गरिरहेका छन् ।

औंला उठाउन सजिलो छ काम गर्न गाह्रो छ । दिलशोभा श्रेष्ठले जस्तो अरुले फालेका त्यागेका बुढा बा आमा को दिसापिसाब सोहर्न सक्नुहुन्छ ? सायद आफ्नै बा आमाको पनि सक्नुहुन्न । कसैले सहयोगको राम्रो हिसाब किताब राख्न नजानेको हुन सक्दछन् । त्यसलाई सचेत बनाउने हो । अनुगमन गर्ने निकाय ले कडाईका साथ अनुगमन गर्ने उस्तै परे कारबाही गर्ने ।

संगिता राना मगर , मेनुका थापा सुनिता दनुवार हरुले गरेको काम एक दिन मात्र पनि गर्न सकिँदैन । दीक्षा चापागाईं जस्तो बाटोमा किरा परेर लडेका मानिसहरूलाई बोकेर ल्याएर नुहाई धुवाई गरेर दिशा पिसाब सोरेर दिनरात सेवा गर्ने जो कोहीको बसको कुरा होइन ।

दिल खोलेर सहयोग गर्नु र वालेट खोलेर सहयोग गर्नु आकाश जमिनको फरक छ । सामाजिक सञ्जालबाट सत्कारमा गरेका यी मानिस हरूलाई मानिसले त्यसै फलो गरेका होइनन् होला । हो पैसाका कुरामा पारदर्शिता चाहिन्छ । त्यसमा सबैजना सचेत हुनु पर्छ । आपत्तीजनक शैलीको लागि माफी माग्नुहोस् र सच्चिनु होस । सामाजिक सञ्जालमा लोकप्रिय हरूलाई मूलधारे सञ्चारकर्मीले सौतेनी व्यवहार गर्नु अनुचित हुन्छ ।

यहाँ कोही कसैको प्रतिस्पर्धी छैन , यो आकाश यती विशाल छ की चराहरूले एक अर्कासंग ठोकिन्छ भन्ने पीर लिनै पर्दैन ।एउटा समुह छ जो आफैंलाई बौद्धिक घोषणा गर्न लागि परेको छ ।यहाँ ट्वीटरमा कमेन्ट गर्नेहरू स्टान्डर्डर मानिन्छन् । युटुबमा कमेन्ट गर्ने चाई चेतना नभएका मानिन्छन् ।

आम नेपाली मानिसहरू जुन प्लेट फर्म मा छन् त्यही लोकप्रिय छ ।त्यसलाई दिल खोलेर स्वीकार गर्नु पर्छ । जनताका मुद्दा आमा मानिसको घटना जसले देखाउँछ , आम मान्छे त्यतै आकर्षित हुन्छन् । नयाँ पत्रीका दैनिक ले जन चासोको विषयमा ध्यान दिन थाले पछि पछिल्लो दिनमा यसको लोक प्रियता कसरी बढेको छ । त्यो पनि भन्न छुताउँदिन ।

कसैले नमानेर नगनेर हुन्छ र । जनताले माने पछि सक्किगोनी । गल्ती गरे पछि मात्र चिन्ने होइन , राम्रो काम गर्दा पनि चिन्ने गरौं । यत्रो आकासमा २-४ जना भाग्य न्यौपाने अटाउँछन् ।आबस्यकता भन्दा बढी निन्दा नगरौं । चन्दलाई धन्दा चाई नबनाऔं । कानूनी दायरामा ल्याऊ, पारदर्शी बनाऔं । मूल कुरा चाई एकले अर्काको अस्तित्व लाई सहर्ष दिल खोलेर स्वीकार गरौं ।

पूरा हेर्नुहोस् यो भिडियोमा ….

प्रतिकृया दिनुहोस्